جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

"جمعیت اسلامی پرستاران ایران" بعنوان اولین تشکل صنفی - سیاسی- اجتماعی - آموزشی و اطلاع رسانی - خدمات رسانی در حرفه پرستاری به همت تنی چند از فارغ التحصیلان پرستاری دانشگاه تهران در سال 1380 تاسیس و در بیست و پنجم خرداد هزار و سیصد و هشتاد و یک موفق به اخذ موافقت کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور و پروانه دائمی فعالیت کشوری از وزیر کشور وقت آقای سیدعبدالواحد موسوی لاری به شماره پروانه 181/42/1/الف گردید. اولین مجمع عمومی در سال 1381 برگزار گردید و هیئت رئیسه و دبیرکل انتخاب شدند. اولین دفتر جمعیت در خیابان باقرخان تاسیس گردیده و با تلاش هیئت مدیره در کمتر از 3 سال جمعیت اسلامی پرستاران ایران به یکی از 10 تشکل برتر کشور در رتبه بندی خانه احزاب وزارت کشور تبدیل شد. واحدهای آموزش، انتشارات، رفاه و تورهای مسافرتی، کارت های اعتباری، خدمات لیزینگ، بیمه ، کامپیوتر،موبایل، خدمات حقوقی، عضویت، سیاسی و ده ها خدمت دیگر برای جامعه پرستاری و پزشکی راه اندازی شده و شعب جمعیت در شهرستان ها تشکیل و رابطین بیمارستان ها انتخاب گردیدند. تعاونی های مصرف و مسکن در سال 1385 از وزارت تعاون مجوز گرفته و فعالیت خود را آغاز کردند. مجوز انتشارات از وازت ارشاد ، موسسه اموزشی از وزارت علوم، اولین نشریه روی گیشه پرستاران به نام هفته نامه جامعه پرستاری از وزارت ارشاد نیز اخذ و هریک در حوزه پرستاری شروع به خدمت رسانی کرد و صدها عنوان کتاب و هزاران نسخه نشریه طی سال های گذشته منتشر و به جامعه پرستاری و پزشکی عرصه شد. جمعیت اسلامی پرستاران ایران همواره یکی از تشکل های فعال در مسائل صنفی و حرفه ای پرستاران و با ارتباط مستمر با مراکز درمانی ، وزارت بهداشت، دولت، مجلس شورای اسلامی بالاخص کمیسیون بهداشت و درمان و نیز فراکسیون تشکل های مردم نهاد ، نهاد ریاست جمهوری ، سازمان برنامه و بودجه و ... بوده و در بسیاری از موارد انتقادات تند و صریح مسئوالان این تشکل در حوزه مشکلات صنفی و معیشتی پرستاران در رسانه ها منعکس و با همکاری دیگر تشکل ها منجر به اصلاحاتی نیز شد.

اوقات شرعی

نمایندگان  پرستاران تهران صبح روز یکشنبه 31 خرداد به منظور رسیدگی  به مطالبات صنفی  خود مقابل سازمان مدیریت و برنامه ریزی  کشور تحصن خواهد کرد .

جامعه پرستاری  طی  دو سال گذشته مطالبات خود را از طرق گوناگون به گوش مسئوولان رساندند . هم اکنون بدنه سازمان مدیریت و برنامه ریزی  و معاونت پشتیبانی  وزارت بهداشت مشکل اصلی ما  هستند زیرا معاونت پشتیبانی  وزارت بهداشت نتوانسته مشکلات را به خوبی  به سازمان مدیریت و برنامه ریزی  منتقل کند و از سویی  از مشکلات کارکنان بهداشت و درمان و پرستاری  نتوانسته به خوبی  دفاع کند .

مسئله دید  منفی  کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی  به مسأله بهداشت و درمان است . این دید منفی  موجب ناکارآمدی  سیستم بهداشت و درمان و از جمله قشر پرستاری  شده ، اما در این میان برخی  از خواسته های  ما از قبیل کمبود نیروهای  پرستاری  که با 50 درصد ظرفیت مشغول به فعالیت هستند نه تنها مشکل پرستاری  بلکه خواسته مردم نیز است . اگر مردم نیازمند دریافت حداقل خدمات باشند به 200 هزار پرستار نیاز داریم در حالی که هم اکنون با 100 هزار پرستار مشغول کار هستیم بنابراین بخشی  از  بار این کمبود به دوش پرستاران و بخشی  بردوش همراهان بیمار است و در این میان برخی  از خدمات نیز ارائه نمی  شود .

ما هر چقدر سعی  کردیم که به سازمان مدیریت بقبولانیم که پرستاری  امروز با 35 سال پیش فرق می  کند و برخلاف گذشته و با توسعه بخش های  پرستاری  و پرستار نیاز  از به مراقبت بیشتری  وجود دارد .

در تمام دنیا مدرک ، سختی  کار ، تخصص ، ریسک ، شیفت های  غیر متعارف ملاک  تخصیص پرداخت تمام رده ها است . اما در کشور به دلیل ضعف سیستم مدیریت بهداشت و درمان و سازمان مدیریت و برنامه ریزی  ، پرستاران  با توجه به اهمیتی  که دارند  پائین ترین حقوق را در سطح کارکنان بهداشت و درمان دریافت می  کنند

جمعیت اسلامی  پرستاران ایران خواهان تحول در وضعیت پرستاران می  باشد زیرا پرستاران دیگر مطلع و آگاه بوده و پیگیر مطالبات خود هستند . تشکل ها و دولت نیز باید در این راستا حرکت کرده زیرا عدم توجه به این حرفه ، بی  توجهی  به سلامت جامعه است .

روابط عمومی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

ابزار وبلاگ