جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

"جمعیت اسلامی پرستاران ایران" بعنوان اولین تشکل صنفی - سیاسی- اجتماعی - آموزشی و اطلاع رسانی - خدمات رسانی در حرفه پرستاری به همت تنی چند از فارغ التحصیلان پرستاری دانشگاه تهران در سال 1380 تاسیس و در بیست و پنجم خرداد هزار و سیصد و هشتاد و یک موفق به اخذ موافقت کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور و پروانه دائمی فعالیت کشوری از وزیر کشور وقت آقای سیدعبدالواحد موسوی لاری به شماره پروانه 181/42/1/الف گردید. اولین مجمع عمومی در سال 1381 برگزار گردید و هیئت رئیسه و دبیرکل انتخاب شدند. اولین دفتر جمعیت در خیابان باقرخان تاسیس گردیده و با تلاش هیئت مدیره در کمتر از 3 سال جمعیت اسلامی پرستاران ایران به یکی از 10 تشکل برتر کشور در رتبه بندی خانه احزاب وزارت کشور تبدیل شد. واحدهای آموزش، انتشارات، رفاه و تورهای مسافرتی، کارت های اعتباری، خدمات لیزینگ، بیمه ، کامپیوتر،موبایل، خدمات حقوقی، عضویت، سیاسی و ده ها خدمت دیگر برای جامعه پرستاری و پزشکی راه اندازی شده و شعب جمعیت در شهرستان ها تشکیل و رابطین بیمارستان ها انتخاب گردیدند. تعاونی های مصرف و مسکن در سال 1385 از وزارت تعاون مجوز گرفته و فعالیت خود را آغاز کردند. مجوز انتشارات از وازت ارشاد ، موسسه اموزشی از وزارت علوم، اولین نشریه روی گیشه پرستاران به نام هفته نامه جامعه پرستاری از وزارت ارشاد نیز اخذ و هریک در حوزه پرستاری شروع به خدمت رسانی کرد و صدها عنوان کتاب و هزاران نسخه نشریه طی سال های گذشته منتشر و به جامعه پرستاری و پزشکی عرصه شد. جمعیت اسلامی پرستاران ایران همواره یکی از تشکل های فعال در مسائل صنفی و حرفه ای پرستاران و با ارتباط مستمر با مراکز درمانی ، وزارت بهداشت، دولت، مجلس شورای اسلامی بالاخص کمیسیون بهداشت و درمان و نیز فراکسیون تشکل های مردم نهاد ، نهاد ریاست جمهوری ، سازمان برنامه و بودجه و ... بوده و در بسیاری از موارد انتقادات تند و صریح مسئوالان این تشکل در حوزه مشکلات صنفی و معیشتی پرستاران در رسانه ها منعکس و با همکاری دیگر تشکل ها منجر به اصلاحاتی نیز شد.

اوقات شرعی

جامعه معزز پرستاری و پزشکی

بشر همواره در معرض حوادث و رویدادهای تلخ و مصیبت‌بار، بلایای طبیعی و بیماری‌های واگیردار و مسری بوده است. پس از همه گیری طاعون در قرن‌های متمادی که فقط در سده 13 میلادی منجر به مرگ یک چهارم مردم اروپا شد، بیماری‌هایی همچون هاری، ایدز، مالاریا، سارس و ابولا جزء دغدغه های دست اندرکاران عرصه بهداشت و درمان بوده و جان انسان های بسیاری را به کام مرگ کشیده است.

در ماه‌های گذشته اپیدمی ویروس کووید 19 با قابلیت انتقال بسیار بالا، اکثر ملل و کشورهای جهان را درگیر خود کرده و به آشوب کشیده تا این حد که در سی ام ژانویه سال جاری  از طرف سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی که تهدیدی برای تمام جهانیان به شمار می‌رود، اعلام شد.

جامعه خدوم و زحمتکش بهداشت و درمان که همیشه جزء مظلوم‌ترین اقشار کشور بوده و بی ادعا بدون رانت و اختلاس و آلودگی‌های اقتصادی و سیاسی، به ارائه خدمت پرداخته است، اینبار نیز در صف مقدم جبهه جنگ با دشمنان سلامتی و جان و مال مردم ایستاده و پرستاران و پزشکان، تکنسین‌ها، ماماها، بهیاران و کلیه کادر شاغل در مراکز درمانی دوشادوش هم با از خود گذشتگی وصف ناپذیر حتی با وجود ابتلای بسیاری از همکاران و مرگ تأسف‌بار تعدادی از عزیزان پرستار، در مقابل دشمن سلامتی بشریت که بیم آن می‌رود در طی هفته های آتی آمار مرگ و میر بالاتری را در اقصی نقاط جهان ثبت نماید، ایستاده اند.

آفرین و صد احسنت بر شما

امید است مسئولین نظام در دولت و مجلس اینگونه فداکاریهای سفیدپوشان جامعه سلامت را از یاد نبرده و آن زمان که مطالبات بر حق، حقوق‌های معوق، سختی کار و کمبود نیرو و تجهیزات و دارو، آه از نهاد پرسنل بیمارستان ها درمی‌آورد با شعارهای صداوسیما پسند! تکلیف را بر دوش دیگری نگذارند!

جمعیت اسلامی پرستاران ایران و دیگر تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی پرستاری (NGO) از مسئولین حوزه بهداشت و درمان نیز تقاضا دارند در اسرع وقت با تهیه تجهیزات ایمنی و پیشگیری مناسب و با کیفیت و توزیع فوری آن در مراکز درمانی، اورژانس‌ها و درمانگاه ها از پرسنل فداکار و خدوم خود محافظت نموده و پس از گذشت از دوره بحران و وضعیت اضطرار این سپیدپوشان بی‌ادعا را فراموش نکنند.

این تقدیرنامه به بالاترین پرچم افتخار به حامیان جان و سلامتی مردم ایران زمین، پرستاران، پزشکان، بهیاران، تکنسین‌ها و پرسنل مراکز بهداشتی و درمانی اعطا می‌شود و آرزوی سلامتی، بهروزی و تندرستی و اجر دنیوی و اخروی را بر ایشان از خداوند منان طلب دارم/.

چهاردم اسفند ماه 1398

دکتر سیامک عزیزی -  دبیرکل جمعیت اسلامی پرستاران ایران

ابزار وبلاگ