جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

"جمعیت اسلامی پرستاران ایران" بعنوان اولین تشکل صنفی - سیاسی- اجتماعی - آموزشی و اطلاع رسانی - خدمات رسانی در حرفه پرستاری به همت تنی چند از فارغ التحصیلان پرستاری دانشگاه تهران در سال 1380 تاسیس و در بیست و پنجم خرداد هزار و سیصد و هشتاد و یک موفق به اخذ موافقت کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور و پروانه دائمی فعالیت کشوری از وزیر کشور وقت آقای سیدعبدالواحد موسوی لاری به شماره پروانه 181/42/1/الف گردید. اولین مجمع عمومی در سال 1381 برگزار گردید و هیئت رئیسه و دبیرکل انتخاب شدند. اولین دفتر جمعیت در خیابان باقرخان تاسیس گردیده و با تلاش هیئت مدیره در کمتر از 3 سال جمعیت اسلامی پرستاران ایران به یکی از 10 تشکل برتر کشور در رتبه بندی خانه احزاب وزارت کشور تبدیل شد. واحدهای آموزش، انتشارات، رفاه و تورهای مسافرتی، کارت های اعتباری، خدمات لیزینگ، بیمه ، کامپیوتر،موبایل، خدمات حقوقی، عضویت، سیاسی و ده ها خدمت دیگر برای جامعه پرستاری و پزشکی راه اندازی شده و شعب جمعیت در شهرستان ها تشکیل و رابطین بیمارستان ها انتخاب گردیدند. تعاونی های مصرف و مسکن در سال 1385 از وزارت تعاون مجوز گرفته و فعالیت خود را آغاز کردند. مجوز انتشارات از وازت ارشاد ، موسسه اموزشی از وزارت علوم، اولین نشریه روی گیشه پرستاران به نام هفته نامه جامعه پرستاری از وزارت ارشاد نیز اخذ و هریک در حوزه پرستاری شروع به خدمت رسانی کرد و صدها عنوان کتاب و هزاران نسخه نشریه طی سال های گذشته منتشر و به جامعه پرستاری و پزشکی عرصه شد. جمعیت اسلامی پرستاران ایران همواره یکی از تشکل های فعال در مسائل صنفی و حرفه ای پرستاران و با ارتباط مستمر با مراکز درمانی ، وزارت بهداشت، دولت، مجلس شورای اسلامی بالاخص کمیسیون بهداشت و درمان و نیز فراکسیون تشکل های مردم نهاد ، نهاد ریاست جمهوری ، سازمان برنامه و بودجه و ... بوده و در بسیاری از موارد انتقادات تند و صریح مسئوالان این تشکل در حوزه مشکلات صنفی و معیشتی پرستاران در رسانه ها منعکس و با همکاری دیگر تشکل ها منجر به اصلاحاتی نیز شد.

اوقات شرعی

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور جدیدترین اقدامات انجام شده در زمینه اورژانس‌های پر ازدحام پایتخت را تشریح کرد و گفت: توسعه نامناسب شهر تهران به ویژه در شهرستان‌های اطراف در ارایه خدمات بیمارستانی تاثیرگذار است.

دکتر امین صابری‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره اقدامات انجام شده در زمینه ارتقای اورژانس‌های بزرگ و پر ازدحام پایتخت که بیش از این 90 درصد تجهیزات مورد نیاز آن تامین و اقداماتی جهت تامین نیروی انسانی در آنها انجام شده است، گفت: با تلاش وزارت بهداشت مشکلات این اورژانس‌ها را احصاء و تجهیزات مورد نیاز آنها را خریداری کرده‌ایم و در این زمینه حساس‌سازی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر روسای بیمارستان‌ها از نزدیک مشکلات را پایش می‌کنند، افزود: بر اساس برآورد ما 268 نیروی پرستار در اورژانس‌های تهران نیاز داریم و در حال تامین نیروی انسانی لازم برای این مراکز هستیم. البته از نظر نیروهای غیرپرستار نیز با کمبود مواجهیم اما فعلا میزان آن را محاسبه نکرده‌ایم.

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به تامین نیروی پرستاری مورد نیاز، افزود: تمام سیستم در تلاش هستند که این مشکل را در اورژانس‌های کشور برطرف کنند. من در این باره مدیون روسا و معاونان درمان دانشگاه‌ها هستم؛ چراکه تلاش بسیاری در این زمینه انجام می‌دهند. البته وظیفه ماست که این کار را برای مردم انجام دهیم.

صابری‌نیا تامین نیروی انسانی برای اوژانس‌ها بویژه در تهران را با مشکلاتی همراه دانست و گفت: با توجه به شرایط خاص اورژانس و به دلیل سختی کار آن هر کسی حاضر به کار کردن در اورژانس نیست، اما اکنون با یک سیر صعودی در این زمینه پیش می‌رویم.

وی تاکید کرد: شرایط تهران با توجه به توسعه شهری نامناسب و عدم توجه زیاد به زیرساخت‌های بهداشتی - درمانی بویژه در شهرستان‌های اطراف دشوار است. همچنین جمعیت تهران دایم کم و زیاد می‌شود؛ به طوری که صبح 15 میلیون جمعیت در تهران است و شب به هشت میلیون نفر می‌رسد؛ همه این موارد در ارایه خدمات بیمارستانی تاثیرگذار است. البته امیدواریم نهایتا با برنامه‌ریزی صحیح آنچه را که استاندارد وزارت بهداشت در بخش‌های بستری و نیروی انسانی است، نسبت به جمعیت احصاء و تامین کنیم.

وی با بیان اینکه بی‌تردید نگاه وزیر بهداشت در بخش اورژانس پایتخت نگاهی صحیح بوده است، گفت: بنابراین تلاش وزارت بهداشت و هر سه دانشگاه علوم پزشکی این است که تا جایی که میت‌وانند وضعیت را در این حوزه بهبود بخشیم.

نیاز به توسعه تخت‌های بیمارستانی پایتخت

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور در ادامه، گفت: همه مشکلات ما به اورژانس ختم نمی‌شود و ما با مشکلات عدیده‌ای از جمله کمبود تخت بیمارستانی در تهران مواجهیم که این بخش نیز نیازمند توسعه است؛ چراکه هرگاه این توسعه اتفاق افتد، مردم رضایت بیشتری خواهند داشت. از طرفی در حال حاضر وزارت بهداشت تلاش می‌کند آنچه را در توان دارد با استفاده از امکانات موجود انجام دهد.

آغاز گسترش اورژانس‌های کشور

صابری‌نیا در ادامه به برنامه ایجاد تحول جدی در اورژانس‌ها و گسترش فضای فیزیکی آنها که پیش از این از سوی وزیر بهداشت مطرح شده بود، اشاره و اظهار کرد: 122 اورژانس را برای توسعه در نظر گرفته‌ایم، اما این کار اقدامی ساختمانی و ساختاری است و زمانی که یک کار ساختمانی را آغاز می‌کنیم، نباید توقع داشته باشیم که در عرض یک الی دو ماه انجام شود؛ چراکه در این صورت استحکام لازم را نخواهند داشت.

وی افزود: نقشه‌های این 122 اورژانس در حال تهیه است، تاییدیه 80 تا 85 درصد آنها را گرفته شده و اکنون بحث پیمانکار آن مطرح است. از آنجاکه سیستم دولتی است باید قوانین و مسیر خود را طی کند. اکنون بیش از 30 یا 40 درصد ساختمان‌ها در مرحله ساخت بوده و امیدواریم در دو سال آینده از نظر توسعه و استانداردسازی اورژانس‌ها حرفی برای گفتن داشته باشیم.

ابزار وبلاگ