جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

"جمعیت اسلامی پرستاران ایران" بعنوان اولین تشکل صنفی - سیاسی- اجتماعی - آموزشی و اطلاع رسانی - خدمات رسانی در حرفه پرستاری به همت تنی چند از فارغ التحصیلان پرستاری دانشگاه تهران در سال 1380 تاسیس و در بیست و پنجم خرداد هزار و سیصد و هشتاد و یک موفق به اخذ موافقت کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور و پروانه دائمی فعالیت کشوری از وزیر کشور وقت آقای سیدعبدالواحد موسوی لاری به شماره پروانه 181/42/1/الف گردید. اولین مجمع عمومی در سال 1381 برگزار گردید و هیئت رئیسه و دبیرکل انتخاب شدند. اولین دفتر جمعیت در خیابان باقرخان تاسیس گردیده و با تلاش هیئت مدیره در کمتر از 3 سال جمعیت اسلامی پرستاران ایران به یکی از 10 تشکل برتر کشور در رتبه بندی خانه احزاب وزارت کشور تبدیل شد. واحدهای آموزش، انتشارات، رفاه و تورهای مسافرتی، کارت های اعتباری، خدمات لیزینگ، بیمه ، کامپیوتر،موبایل، خدمات حقوقی، عضویت، سیاسی و ده ها خدمت دیگر برای جامعه پرستاری و پزشکی راه اندازی شده و شعب جمعیت در شهرستان ها تشکیل و رابطین بیمارستان ها انتخاب گردیدند. تعاونی های مصرف و مسکن در سال 1385 از وزارت تعاون مجوز گرفته و فعالیت خود را آغاز کردند. مجوز انتشارات از وازت ارشاد ، موسسه اموزشی از وزارت علوم، اولین نشریه روی گیشه پرستاران به نام هفته نامه جامعه پرستاری از وزارت ارشاد نیز اخذ و هریک در حوزه پرستاری شروع به خدمت رسانی کرد و صدها عنوان کتاب و هزاران نسخه نشریه طی سال های گذشته منتشر و به جامعه پرستاری و پزشکی عرصه شد. جمعیت اسلامی پرستاران ایران همواره یکی از تشکل های فعال در مسائل صنفی و حرفه ای پرستاران و با ارتباط مستمر با مراکز درمانی ، وزارت بهداشت، دولت، مجلس شورای اسلامی بالاخص کمیسیون بهداشت و درمان و نیز فراکسیون تشکل های مردم نهاد ، نهاد ریاست جمهوری ، سازمان برنامه و بودجه و ... بوده و در بسیاری از موارد انتقادات تند و صریح مسئوالان این تشکل در حوزه مشکلات صنفی و معیشتی پرستاران در رسانه ها منعکس و با همکاری دیگر تشکل ها منجر به اصلاحاتی نیز شد.

اوقات شرعی

منابع خبری ایلنا در مشهد از تجمع 50 نفری تعدادی از پرستاران بخش های مختلف بیمارستان امام رضا خبر می دهند. گفته می شود این تجمع در حمایت از پرستاری برگزار شده که روز شنبه دوم خرداد مورد اهانت یکی از جراحان بخش سوختگی قرار گرفته بود.

صبح امروز پنجشنبه هفتم خردادماه حدود 50 نفر از پرستاران بخش های مختلف بیمارستان امام رضا مشهد در حمایت از پرستاری که طی چند روز گذشته مورد اهانت یکی از جراحان بخش سوختگی قرار گرفته بود تجمع اعتراضی برگزار کردند.

تجمع کنندگان،ضمن حمایت از این پرستار باسابقه در جهت پیگیری شکایت خود از پزشک خاطی، خواستار برخورد قاطع مسولین بیمارستان با وقوع اتفاقاتی از این دست شدند.

به گفته فعالان صنفی جامعه پرستاری، حادثه برخورد با این پرستار قدیمی بخش سوختگی بیمارستان امام رضا صبح روز شنبه دوم خرداد ماه سال جاری و پس از آن اتفاق افتاد که وی در حال رسیدگی به وضعیت یکی از کارگران آسیب دیده حادثه فولاد خراسان بود و پس از آن طی مشاجره لفظی با یکی از پزشکان بخش مورد اهانت قرار گرفت و توسط این پزشک از اتاق بیرون انداخته شد.

گفته میشود حرکت توهین آمیز این جراح در مقابل چشمان سایر پرسنل بخش اعم از پزشکان مقیم، کادر پرستاری و دانشجویان حاضر در بخش به وقوع پیوسته است.

در پی این اقدام پرستار مذکور، ابتدا به کلانتری و سپس به دادسرا شکایت کرده و هم اکنون نیز پیگیر شکایت خود از پزشک مذکور است.

جمعی از همکاران این پرستار در روزهای بعد از وقوع این حادثه با جمع آوری امضا و ارسال نامه ای خطاب به مدیریت پرستاری و حراست بیمارستان و همچنین واحد بازرسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ضمن دفاع از پرستار مذکور، از مسولین خواستهاند با توجه به آنچه «در معرض خطر قرار گرفتن امنیت شغلی سایر پرسنل» خوانده شده، هرچه سریعتر به موضوع اهانت به این پرستار رسیدگی کنند.

در بیانیه پایانی تجمع امروز که به امضای پرستاران معترض رسیده آمده است:تجمع امروز پرستاران نه تنها برای حمایت از یک پرستار بلکه در راستای احیای حیثیت خدشه دار شده پرستاری است. در بخش دیگری از این بیانیه با ذکر این نکته که تجمع امروز پرستاران بیمارستان امام رضا مشهد یک موضع گیری در مقابل پزشکان نیست آمده است: این تجمع در اعتراض به حتک حرمت هاست و پرستاران تا تادیب و عذرخواهی فرد خاطی پیگیر موضوع خواهند بود.

فعالین صنفی جامعه پرستاری با اشاره به حوادث مشابهی که در یک ساله ی گذشته در بیمارستانهای مختلف کشور به وقوع پیوسته و طی آن پرستاران به اشکال مختلف از سوی پزشکان مورد اهانت قرار گرفته اند خواستار برخورد جدی وزارت بهداشت و مسولین بیمارستانها با اینگونه رفتارها شده اند.

ابزار وبلاگ