جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

"جمعیت اسلامی پرستاران ایران" بعنوان اولین تشکل صنفی - سیاسی- اجتماعی - آموزشی و اطلاع رسانی - خدمات رسانی در حرفه پرستاری به همت تنی چند از فارغ التحصیلان پرستاری دانشگاه تهران در سال 1380 تاسیس و در بیست و پنجم خرداد هزار و سیصد و هشتاد و یک موفق به اخذ موافقت کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور و پروانه دائمی فعالیت کشوری از وزیر کشور وقت آقای سیدعبدالواحد موسوی لاری به شماره پروانه 181/42/1/الف گردید. اولین مجمع عمومی در سال 1381 برگزار گردید و هیئت رئیسه و دبیرکل انتخاب شدند. اولین دفتر جمعیت در خیابان باقرخان تاسیس گردیده و با تلاش هیئت مدیره در کمتر از 3 سال جمعیت اسلامی پرستاران ایران به یکی از 10 تشکل برتر کشور در رتبه بندی خانه احزاب وزارت کشور تبدیل شد. واحدهای آموزش، انتشارات، رفاه و تورهای مسافرتی، کارت های اعتباری، خدمات لیزینگ، بیمه ، کامپیوتر،موبایل، خدمات حقوقی، عضویت، سیاسی و ده ها خدمت دیگر برای جامعه پرستاری و پزشکی راه اندازی شده و شعب جمعیت در شهرستان ها تشکیل و رابطین بیمارستان ها انتخاب گردیدند. تعاونی های مصرف و مسکن در سال 1385 از وزارت تعاون مجوز گرفته و فعالیت خود را آغاز کردند. مجوز انتشارات از وازت ارشاد ، موسسه اموزشی از وزارت علوم، اولین نشریه روی گیشه پرستاران به نام هفته نامه جامعه پرستاری از وزارت ارشاد نیز اخذ و هریک در حوزه پرستاری شروع به خدمت رسانی کرد و صدها عنوان کتاب و هزاران نسخه نشریه طی سال های گذشته منتشر و به جامعه پرستاری و پزشکی عرصه شد. جمعیت اسلامی پرستاران ایران همواره یکی از تشکل های فعال در مسائل صنفی و حرفه ای پرستاران و با ارتباط مستمر با مراکز درمانی ، وزارت بهداشت، دولت، مجلس شورای اسلامی بالاخص کمیسیون بهداشت و درمان و نیز فراکسیون تشکل های مردم نهاد ، نهاد ریاست جمهوری ، سازمان برنامه و بودجه و ... بوده و در بسیاری از موارد انتقادات تند و صریح مسئوالان این تشکل در حوزه مشکلات صنفی و معیشتی پرستاران در رسانه ها منعکس و با همکاری دیگر تشکل ها منجر به اصلاحاتی نیز شد.

اوقات شرعی

 زینب جنت مکان در توضیح دستگاه آلارم نوری صدا گفت: در بخش‌های NICU بسیار با آلودگی صوتی از قبیل صدای دستگاه‌ها، کارکنان و پزشکان مواجهیم که این آلودگی به‌نوعی در روند رشد و تکامل نوزادان بستری اختلال ایجاد می‌کند.

وی افزود: برای کاهش آلودگی صوتی، با توجه به آستانه شنوایی نوزاد و اینکه تا چه طیف صدایی برای نوزادان خطرناک است، با کمک یک مهندس دستگاهی ساختم که از طریق نور، در مورد بلند بودن صدا هشدار می‌دهد و مانند دستگاه‌های دیگر آلارم صوتی ندارد.

این پرستار مبدع گفت: این دستگاه در یک محیط آزمایشگاهی به مدت سه روز امتحان و آزمایش شد.

وی افزود: نمونه این دستگاه را در کشورهای خارجی دیده‌ام ولی در بخش‌های NICU ایران ندیده‌ام. برای ساخت این دستگاه  با پزشکی در کشور کانادا که به طور اختصاصی در این زمینه کار کرده بود، مکاتبه داشتم و در حال حاضر نیز با وی برای ادامه کار و نوشتن یک طرح پژوهشی در این زمینه در حال همکاری هستم.

جنت مکان با بیان اینکه این دستگاه هنوز به ثبت نرسیده است، گفت: نظرم این بود که این دستگاه را حداقل در NICU استفاده کنم ولی هنوز کسی نمی‌داند که این دستگاه درست شده است.  هم اکنون در حال نوشتن پروپوزال برای این دستگاه هستم تا به‌عنوان طرح پژوهشی آن را ارائه دهم. این دستگاه حیف است که همین‌طور باقی بماند و در صورت تایید در NICU کاربرد زیادی دارد.

وی در مورد هزینه ساخت این دستگاه اظهار داشت: برای ساخت این دستگاه، یک‌میلیون تومان هزینه کردم و اگر به تولید انبوه برسد، ساخت آن هزینه چندانی ندارد. در کشورهای خارجی این دستگاه، 450 دلار است که با خدمات پس از فروش آن به 800 دلار هم می‌رسد.

زینب جنت‌مکان، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد پرستاری ویژه نوزادان از دانشگاه علوم پزشکی تهران است که به عنوان پرستار NICU در مرکز طبی کودکان مشغول به خدمت است.

ابزار وبلاگ