جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

"جمعیت اسلامی پرستاران ایران" بعنوان اولین تشکل صنفی - سیاسی- اجتماعی - آموزشی و اطلاع رسانی - خدمات رسانی در حرفه پرستاری به همت تنی چند از فارغ التحصیلان پرستاری دانشگاه تهران در سال 1380 تاسیس و در بیست و پنجم خرداد هزار و سیصد و هشتاد و یک موفق به اخذ موافقت کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور و پروانه دائمی فعالیت کشوری از وزیر کشور وقت آقای سیدعبدالواحد موسوی لاری به شماره پروانه 181/42/1/الف گردید. اولین مجمع عمومی در سال 1381 برگزار گردید و هیئت رئیسه و دبیرکل انتخاب شدند. اولین دفتر جمعیت در خیابان باقرخان تاسیس گردیده و با تلاش هیئت مدیره در کمتر از 3 سال جمعیت اسلامی پرستاران ایران به یکی از 10 تشکل برتر کشور در رتبه بندی خانه احزاب وزارت کشور تبدیل شد. واحدهای آموزش، انتشارات، رفاه و تورهای مسافرتی، کارت های اعتباری، خدمات لیزینگ، بیمه ، کامپیوتر،موبایل، خدمات حقوقی، عضویت، سیاسی و ده ها خدمت دیگر برای جامعه پرستاری و پزشکی راه اندازی شده و شعب جمعیت در شهرستان ها تشکیل و رابطین بیمارستان ها انتخاب گردیدند. تعاونی های مصرف و مسکن در سال 1385 از وزارت تعاون مجوز گرفته و فعالیت خود را آغاز کردند. مجوز انتشارات از وازت ارشاد ، موسسه اموزشی از وزارت علوم، اولین نشریه روی گیشه پرستاران به نام هفته نامه جامعه پرستاری از وزارت ارشاد نیز اخذ و هریک در حوزه پرستاری شروع به خدمت رسانی کرد و صدها عنوان کتاب و هزاران نسخه نشریه طی سال های گذشته منتشر و به جامعه پرستاری و پزشکی عرصه شد. جمعیت اسلامی پرستاران ایران همواره یکی از تشکل های فعال در مسائل صنفی و حرفه ای پرستاران و با ارتباط مستمر با مراکز درمانی ، وزارت بهداشت، دولت، مجلس شورای اسلامی بالاخص کمیسیون بهداشت و درمان و نیز فراکسیون تشکل های مردم نهاد ، نهاد ریاست جمهوری ، سازمان برنامه و بودجه و ... بوده و در بسیاری از موارد انتقادات تند و صریح مسئوالان این تشکل در حوزه مشکلات صنفی و معیشتی پرستاران در رسانه ها منعکس و با همکاری دیگر تشکل ها منجر به اصلاحاتی نیز شد.

اوقات شرعی

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران کمبود پرستار را همچنان اصلی‌ترین مشکل در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه دانست و گفت: در حال حاضر بین 300 تا 400 نیروی پرستار در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه نیاز داریم که از طریق قرارداد شرکتی تنها 200 نیروی پرستار جذب و مشغول به کار شده‌اند.
 

به گزارش داروغذا، دکتر علی جعفریان در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه علوم پزشکی تهران، به پیشرفت‌های طرح تحول سلامت در حوزه دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد و افزود: هرچند که ممکن است این طرح ابهاماتی داشته باشد، اما در مجموع آثار مثبتی در پی دارد و تا کنون تمام بسته‌های ارائه شده در این طرح به درستی اجرا شده است.

وی در خصوص چالش‌های مربوط به پرستاری و آزمایشگاه‌های بیمارستان‌های تحت پوشش این دانشگاه، گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده طی شش ماه گذشته تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاه‌های بیمارستان‌های شریعتی، امام و مرکز طبی تهیه شده است و امیدواریم تا آخر امسال بتوانیم 13 نوع دیگر از آزمایشات را در این مراکز انجام دهیم.

جعفریان با بیان این مطلب که کمبود پرستار همچنان اصلی‌ترین مشکل در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه است، اظهار کرد: در حال حاضر بین 300 تا 400 نیروی پرستار در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه نیاز داریم که از طریق قرارداد شرکتی تنها 200 نیروی پرستار جذب و مشغول به کار شده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: بکارگیری نیروهای جدید از طریق قرارداد شرکتی، موضع وزارت بهداشت نیست بلکه رویکرد دولت است.

جعفریان در خصوص ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌ها گفت: بودجه‌ای که وزارت بهداشت دراین مرحله برای ارتقای هتلینگ داده است، معمولا صرف کارهایی می‌شود که نتیجه آن مستقیما به نفع بیمار است. بنابراین هر بیمارستان با توجه به شرایط خود بهترین برنامه را اجرا می‌کند.

جعفریان در پایان به تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها اشاره کرد و افزود: موضوع تجهیزات پزشکی حساس و پر حاشیه است لذا باید توجه بیشتری نسبت به آن صورت گیرد.

ابزار وبلاگ