جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

"جمعیت اسلامی پرستاران ایران" بعنوان اولین تشکل صنفی - سیاسی- اجتماعی - آموزشی و اطلاع رسانی - خدمات رسانی در حرفه پرستاری به همت تنی چند از فارغ التحصیلان پرستاری دانشگاه تهران در سال 1380 تاسیس و در بیست و پنجم خرداد هزار و سیصد و هشتاد و یک موفق به اخذ موافقت کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور و پروانه دائمی فعالیت کشوری از وزیر کشور وقت آقای سیدعبدالواحد موسوی لاری به شماره پروانه 181/42/1/الف گردید. اولین مجمع عمومی در سال 1381 برگزار گردید و هیئت رئیسه و دبیرکل انتخاب شدند. اولین دفتر جمعیت در خیابان باقرخان تاسیس گردیده و با تلاش هیئت مدیره در کمتر از 3 سال جمعیت اسلامی پرستاران ایران به یکی از 10 تشکل برتر کشور در رتبه بندی خانه احزاب وزارت کشور تبدیل شد. واحدهای آموزش، انتشارات، رفاه و تورهای مسافرتی، کارت های اعتباری، خدمات لیزینگ، بیمه ، کامپیوتر،موبایل، خدمات حقوقی، عضویت، سیاسی و ده ها خدمت دیگر برای جامعه پرستاری و پزشکی راه اندازی شده و شعب جمعیت در شهرستان ها تشکیل و رابطین بیمارستان ها انتخاب گردیدند. تعاونی های مصرف و مسکن در سال 1385 از وزارت تعاون مجوز گرفته و فعالیت خود را آغاز کردند. مجوز انتشارات از وازت ارشاد ، موسسه اموزشی از وزارت علوم، اولین نشریه روی گیشه پرستاران به نام هفته نامه جامعه پرستاری از وزارت ارشاد نیز اخذ و هریک در حوزه پرستاری شروع به خدمت رسانی کرد و صدها عنوان کتاب و هزاران نسخه نشریه طی سال های گذشته منتشر و به جامعه پرستاری و پزشکی عرصه شد. جمعیت اسلامی پرستاران ایران همواره یکی از تشکل های فعال در مسائل صنفی و حرفه ای پرستاران و با ارتباط مستمر با مراکز درمانی ، وزارت بهداشت، دولت، مجلس شورای اسلامی بالاخص کمیسیون بهداشت و درمان و نیز فراکسیون تشکل های مردم نهاد ، نهاد ریاست جمهوری ، سازمان برنامه و بودجه و ... بوده و در بسیاری از موارد انتقادات تند و صریح مسئوالان این تشکل در حوزه مشکلات صنفی و معیشتی پرستاران در رسانه ها منعکس و با همکاری دیگر تشکل ها منجر به اصلاحاتی نیز شد.

اوقات شرعی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: مهمترین چالشی که اکنون در نحوه اجرای طرح تحول سلامت وجود دارد کمبود نیروی پرستار بخصوص در بیمارستان‌های دولتی است که مشکلات متعددی را ایجاد کرده است.


به گزارش پباشگاه خبرنگاران، عبدالرحمان رستمیان اظهار داشت: کمبود پرستار در بیمارستان‌های دولتی موجب شده است که فشار بیشتری به سایر نیروهای درمانی وارد شود.

وی افزود: با توجه به اینکه خدمات در بیمارستان‌های دولتی با هزینه کمتری ارائه می‌شود میزان مراجعات به این بیمارستانها بسیار بالا است و این در حالی است که شاخص نیروی پرستاری در ایران کمتر از 7 درصد است، در حالیکه استاندارد جهانی 2.5 است یعنی به ازای هر تخت2.5 پرستار وجود داشته باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: به همین لحاظ باید به این نکته توجه شود نباید کمبود نیروی انسانی به کیفیت خدمات اثر گذارد و باید زمینه تقویت اعتبارات برای جذب نیرو فراهم گردد.

وی یادآور شد: جذب نیرو نیازمند قدرت اعتباری است که باید در طرح تحول به آن توجه ویژه‌ای شود.

ابزار وبلاگ