جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

"جمعیت اسلامی پرستاران ایران" بعنوان اولین تشکل صنفی - سیاسی- اجتماعی - آموزشی و اطلاع رسانی - خدمات رسانی در حرفه پرستاری به همت تنی چند از فارغ التحصیلان پرستاری دانشگاه تهران در سال 1380 تاسیس و در بیست و پنجم خرداد هزار و سیصد و هشتاد و یک موفق به اخذ موافقت کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور و پروانه دائمی فعالیت کشوری از وزیر کشور وقت آقای سیدعبدالواحد موسوی لاری به شماره پروانه 181/42/1/الف گردید. اولین مجمع عمومی در سال 1381 برگزار گردید و هیئت رئیسه و دبیرکل انتخاب شدند. اولین دفتر جمعیت در خیابان باقرخان تاسیس گردیده و با تلاش هیئت مدیره در کمتر از 3 سال جمعیت اسلامی پرستاران ایران به یکی از 10 تشکل برتر کشور در رتبه بندی خانه احزاب وزارت کشور تبدیل شد. واحدهای آموزش، انتشارات، رفاه و تورهای مسافرتی، کارت های اعتباری، خدمات لیزینگ، بیمه ، کامپیوتر،موبایل، خدمات حقوقی، عضویت، سیاسی و ده ها خدمت دیگر برای جامعه پرستاری و پزشکی راه اندازی شده و شعب جمعیت در شهرستان ها تشکیل و رابطین بیمارستان ها انتخاب گردیدند. تعاونی های مصرف و مسکن در سال 1385 از وزارت تعاون مجوز گرفته و فعالیت خود را آغاز کردند. مجوز انتشارات از وازت ارشاد ، موسسه اموزشی از وزارت علوم، اولین نشریه روی گیشه پرستاران به نام هفته نامه جامعه پرستاری از وزارت ارشاد نیز اخذ و هریک در حوزه پرستاری شروع به خدمت رسانی کرد و صدها عنوان کتاب و هزاران نسخه نشریه طی سال های گذشته منتشر و به جامعه پرستاری و پزشکی عرصه شد. جمعیت اسلامی پرستاران ایران همواره یکی از تشکل های فعال در مسائل صنفی و حرفه ای پرستاران و با ارتباط مستمر با مراکز درمانی ، وزارت بهداشت، دولت، مجلس شورای اسلامی بالاخص کمیسیون بهداشت و درمان و نیز فراکسیون تشکل های مردم نهاد ، نهاد ریاست جمهوری ، سازمان برنامه و بودجه و ... بوده و در بسیاری از موارد انتقادات تند و صریح مسئوالان این تشکل در حوزه مشکلات صنفی و معیشتی پرستاران در رسانه ها منعکس و با همکاری دیگر تشکل ها منجر به اصلاحاتی نیز شد.

اوقات شرعی

در اوایل قرن پنجم میلادی که تعصبات مذهبی در اروپا را به اوج خود رسیده بود، عده زیادی از پزشکان و داروسازان اروپا طرد شدند و ایران را بهترین پناهگاه دانستند و با مساعدت شاهپور اول به خدمت دانشگاه جندی شاپور درآمدند و برای اولین با رشته پزشکی از داروسازی تفکیک شد و نیز کتابهای داروسازی و طبی حکمای یونانی چون ارسطو، سقراط و جالینوس در این دانشگاه به فارسی ترجمه شده. در دانشگاه جندی شاپورتدریس را پزشکان ایرانی، یونای، سریانی و هندی به عهده داشتند و زبان رسمی دانشگاه یونانی بود. ولی داروسازی به زبان پارسی تدریس می شد زیرا پزشکان ایرانی در امور داروسازی مهارت خاصی داشتند به طوری که اولین کتاب داروسازی در دنیا به دست شاپوربن سهل نوشته شد. در سال 209 هجری شمسی در شهرری کودکی متولد شد به نام ابوبکر محمد بن زکریای رازی که با تلاش خود و کشف الکل جهان را شگفت زده ساخت این پیشینه ماست از داروسازی و بنیان نهادن و سازماندهی آن از کارهای ایرانیان است اما امروزه آنچنان از حرکت خود بازمانده ایم که فقط کپی داروی ساخته شده اروپا را مصرف می کنیم. و اصل خود را فراموش کرده ایم فقط منتظریم داروی نسل جدید با کیفیت بهتر به ما بدهند آنهم به بهای گزاف. چاره ای باید اندیشید و از این رخوت باید جست. ما می توانیم هنوز بهترین باشیم البته به لطف نظام جمهوری اسلامی گامهایی در این مهم برداشته شده و امید است در آینده شاهد توسعه داروسازی در کشور عزیزمان باشیم.

جمعیت پرستاری ایران پنجم شهریور سالروز تولد  دانشمند نابغه ابوبکر محمدبن زکریای رازی را گرامی دانسته و روز داروسازی را به کلیه همکاران داروساز تبریک و تهنیت می گوید.

روابط عمومی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

ابزار وبلاگ