جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

"جمعیت اسلامی پرستاران ایران" بعنوان اولین تشکل صنفی - سیاسی- اجتماعی - آموزشی و اطلاع رسانی - خدمات رسانی در حرفه پرستاری به همت تنی چند از فارغ التحصیلان پرستاری دانشگاه تهران در سال 1380 تاسیس و در بیست و پنجم خرداد هزار و سیصد و هشتاد و یک موفق به اخذ موافقت کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور و پروانه دائمی فعالیت کشوری از وزیر کشور وقت آقای سیدعبدالواحد موسوی لاری به شماره پروانه 181/42/1/الف گردید. اولین مجمع عمومی در سال 1381 برگزار گردید و هیئت رئیسه و دبیرکل انتخاب شدند. اولین دفتر جمعیت در خیابان باقرخان تاسیس گردیده و با تلاش هیئت مدیره در کمتر از 3 سال جمعیت اسلامی پرستاران ایران به یکی از 10 تشکل برتر کشور در رتبه بندی خانه احزاب وزارت کشور تبدیل شد. واحدهای آموزش، انتشارات، رفاه و تورهای مسافرتی، کارت های اعتباری، خدمات لیزینگ، بیمه ، کامپیوتر،موبایل، خدمات حقوقی، عضویت، سیاسی و ده ها خدمت دیگر برای جامعه پرستاری و پزشکی راه اندازی شده و شعب جمعیت در شهرستان ها تشکیل و رابطین بیمارستان ها انتخاب گردیدند. تعاونی های مصرف و مسکن در سال 1385 از وزارت تعاون مجوز گرفته و فعالیت خود را آغاز کردند. مجوز انتشارات از وازت ارشاد ، موسسه اموزشی از وزارت علوم، اولین نشریه روی گیشه پرستاران به نام هفته نامه جامعه پرستاری از وزارت ارشاد نیز اخذ و هریک در حوزه پرستاری شروع به خدمت رسانی کرد و صدها عنوان کتاب و هزاران نسخه نشریه طی سال های گذشته منتشر و به جامعه پرستاری و پزشکی عرصه شد. جمعیت اسلامی پرستاران ایران همواره یکی از تشکل های فعال در مسائل صنفی و حرفه ای پرستاران و با ارتباط مستمر با مراکز درمانی ، وزارت بهداشت، دولت، مجلس شورای اسلامی بالاخص کمیسیون بهداشت و درمان و نیز فراکسیون تشکل های مردم نهاد ، نهاد ریاست جمهوری ، سازمان برنامه و بودجه و ... بوده و در بسیاری از موارد انتقادات تند و صریح مسئوالان این تشکل در حوزه مشکلات صنفی و معیشتی پرستاران در رسانه ها منعکس و با همکاری دیگر تشکل ها منجر به اصلاحاتی نیز شد.

اوقات شرعی

دهم خرداد هرسال مصادف با 31 می  به عنوان روز جهانی بدون دخانیات نام گرفته است . شعار سازمان جهانی بهداشت برای این روز در سال 2005 در « متخصصات  سلامت علیه دخانیات » که می باشد که هدف از آن اهمیت نقش متخصصات  سلامت در کنترل و آگاه ساز افراد به ویژه نوجوانان از مضرات  استعمال دخانیات و کمک در ترک این پدیده مضر و بیماری زا است .

براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت در هر سال حدود 5/3 میلیون نفر در سرتاسر جهان در اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند که ازاین بین یک میلیون نفرمربوط به کشورهای درحال توسعه هستند.آمارها نشان می دهد که 47 % مردان و 12% از زنان جهان سیگاری هستند . این رقم در کشورهای در حال توسعه 47% و 7% مربوط به زنان می باشد . زیان  سالیانه ناشی از مصرف دخانیات در جهان بیش از 20 میلیارد دلار است .

براساس مطالعات مختلف در همه کشورها اعم از پیشرفته و جهان سوم مصرف دخانیات با سطح تحصیلات و درآمد افراد نسبت عکس دارد . تمام اینها را گفتیم و همه مسئولین و مردم کم و بیش می دانند اما هنوز هم مصرف دخانیات در کشور ما روبه تزایداست و هر روز مارکهای مختلف سیگار توسط شرکت دخانیات وارد می شود . لذا مقتضی است مسئولین  امر با آگاه سازی عمومی و محدود کردن مصرف دخانیات در رفع این معضل گام مؤثری بردارند . همچنین از همکاران محترم پرستار براساس اصل پیشگیری خواستار فعالیت جدی جهت آموزش و کمک به مردم در جهت کاهش مصرف دخانیات می باشیم .  

روابط عمومی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

ابزار وبلاگ