جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

"جمعیت اسلامی پرستاران ایران" بعنوان اولین تشکل صنفی - سیاسی- اجتماعی - آموزشی و اطلاع رسانی - خدمات رسانی در حرفه پرستاری به همت تنی چند از فارغ التحصیلان پرستاری دانشگاه تهران در سال 1380 تاسیس و در بیست و پنجم خرداد هزار و سیصد و هشتاد و یک موفق به اخذ موافقت کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور و پروانه دائمی فعالیت کشوری از وزیر کشور وقت آقای سیدعبدالواحد موسوی لاری به شماره پروانه 181/42/1/الف گردید. اولین مجمع عمومی در سال 1381 برگزار گردید و هیئت رئیسه و دبیرکل انتخاب شدند. اولین دفتر جمعیت در خیابان باقرخان تاسیس گردیده و با تلاش هیئت مدیره در کمتر از 3 سال جمعیت اسلامی پرستاران ایران به یکی از 10 تشکل برتر کشور در رتبه بندی خانه احزاب وزارت کشور تبدیل شد. واحدهای آموزش، انتشارات، رفاه و تورهای مسافرتی، کارت های اعتباری، خدمات لیزینگ، بیمه ، کامپیوتر،موبایل، خدمات حقوقی، عضویت، سیاسی و ده ها خدمت دیگر برای جامعه پرستاری و پزشکی راه اندازی شده و شعب جمعیت در شهرستان ها تشکیل و رابطین بیمارستان ها انتخاب گردیدند. تعاونی های مصرف و مسکن در سال 1385 از وزارت تعاون مجوز گرفته و فعالیت خود را آغاز کردند. مجوز انتشارات از وازت ارشاد ، موسسه اموزشی از وزارت علوم، اولین نشریه روی گیشه پرستاران به نام هفته نامه جامعه پرستاری از وزارت ارشاد نیز اخذ و هریک در حوزه پرستاری شروع به خدمت رسانی کرد و صدها عنوان کتاب و هزاران نسخه نشریه طی سال های گذشته منتشر و به جامعه پرستاری و پزشکی عرصه شد. جمعیت اسلامی پرستاران ایران همواره یکی از تشکل های فعال در مسائل صنفی و حرفه ای پرستاران و با ارتباط مستمر با مراکز درمانی ، وزارت بهداشت، دولت، مجلس شورای اسلامی بالاخص کمیسیون بهداشت و درمان و نیز فراکسیون تشکل های مردم نهاد ، نهاد ریاست جمهوری ، سازمان برنامه و بودجه و ... بوده و در بسیاری از موارد انتقادات تند و صریح مسئوالان این تشکل در حوزه مشکلات صنفی و معیشتی پرستاران در رسانه ها منعکس و با همکاری دیگر تشکل ها منجر به اصلاحاتی نیز شد.

اوقات شرعی

جایگاه جمعیت هلال احمر و صلیب سرخ از نظر عرف بین المللی بسیار حائز اهمیت است . در حال حاضر صلیب سرخ و هلال احمر بزرگترین شبکه بشر دوستانه غیر سیاسی و امدادرسانی جهانی را تشکیل می دهد . امروزه در سطح بین المللی یکی از معیارهای سنجش میزان فعالیت های بشر دوستانه و غیرسیاسی در هر کشور وضعیت جمعیت ملی صلیب سرخ و یا هلال احمر و عدم وابستگی و غیرسیاسی بودن است .

کشور ما ایران نیز با توجه به ریسک بلاخیزی نظیر زلزله و سیل و با در نظر داشتن موقعیت ژئوپوتیک که جنگ های متعدد را در منطقه شاهد بوده است دارای یک هلال احمر فعال بوده است در حوادثی مانند جنگ تحمیلی ، جنگ آمریکا و عراق ، آوارگان افغانی و زلزله های بم ، منجیل و ... شاهد فعالیت های گرانقدر این سازمان ها و افراد داوطلب بوده ایم اما هنوز از نظر مدیریت منابع از سطح جهانی بسیار عقب هستیم که نشان بارز آن در زلزله بم برای کلیه مسئولیت عالیرتبه قابل مشاهده بود . لذا باید این نهاد و مدیریت بحران مورد توجه بیشتری قرار گیرند تا در موارد خاص شاهد سرویس حمایتی بهتری برای مردم بلد  زده باشیم . در پایان جمعیت اسلامی پرستاران ایران روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر به کلیه افراد زحمتکش و نوع دوست این سازمانها در هر نقطه از جهان تبریک می گوید و برای آنها آرزوی موفقیت در تمامی عرصه ارائه خدمات به مردم را آرزومند است .

روابط عمومی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

ابزار وبلاگ