جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

تاسیس یکهزار و سیصد و هشتاد هجری شمسی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

"جمعیت اسلامی پرستاران ایران" بعنوان اولین تشکل صنفی - سیاسی- اجتماعی - آموزشی و اطلاع رسانی - خدمات رسانی در حرفه پرستاری به همت تنی چند از فارغ التحصیلان پرستاری دانشگاه تهران در سال 1380 تاسیس و در بیست و پنجم خرداد هزار و سیصد و هشتاد و یک موفق به اخذ موافقت کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور و پروانه دائمی فعالیت کشوری از وزیر کشور وقت آقای سیدعبدالواحد موسوی لاری به شماره پروانه 181/42/1/الف گردید. اولین مجمع عمومی در سال 1381 برگزار گردید و هیئت رئیسه و دبیرکل انتخاب شدند. اولین دفتر جمعیت در خیابان باقرخان تاسیس گردیده و با تلاش هیئت مدیره در کمتر از 3 سال جمعیت اسلامی پرستاران ایران به یکی از 10 تشکل برتر کشور در رتبه بندی خانه احزاب وزارت کشور تبدیل شد. واحدهای آموزش، انتشارات، رفاه و تورهای مسافرتی، کارت های اعتباری، خدمات لیزینگ، بیمه ، کامپیوتر،موبایل، خدمات حقوقی، عضویت، سیاسی و ده ها خدمت دیگر برای جامعه پرستاری و پزشکی راه اندازی شده و شعب جمعیت در شهرستان ها تشکیل و رابطین بیمارستان ها انتخاب گردیدند. تعاونی های مصرف و مسکن در سال 1385 از وزارت تعاون مجوز گرفته و فعالیت خود را آغاز کردند. مجوز انتشارات از وازت ارشاد ، موسسه اموزشی از وزارت علوم، اولین نشریه روی گیشه پرستاران به نام هفته نامه جامعه پرستاری از وزارت ارشاد نیز اخذ و هریک در حوزه پرستاری شروع به خدمت رسانی کرد و صدها عنوان کتاب و هزاران نسخه نشریه طی سال های گذشته منتشر و به جامعه پرستاری و پزشکی عرصه شد. جمعیت اسلامی پرستاران ایران همواره یکی از تشکل های فعال در مسائل صنفی و حرفه ای پرستاران و با ارتباط مستمر با مراکز درمانی ، وزارت بهداشت، دولت، مجلس شورای اسلامی بالاخص کمیسیون بهداشت و درمان و نیز فراکسیون تشکل های مردم نهاد ، نهاد ریاست جمهوری ، سازمان برنامه و بودجه و ... بوده و در بسیاری از موارد انتقادات تند و صریح مسئوالان این تشکل در حوزه مشکلات صنفی و معیشتی پرستاران در رسانه ها منعکس و با همکاری دیگر تشکل ها منجر به اصلاحاتی نیز شد.

اوقات شرعی

هر سال در 7 آوریل 18 فروردین  روز جهانی بهداشت جشن گرفته می شود و هر بار شعار و پیام واحدی در تمامی کشورهای دنیا مطرح می شود کشور ما  ایران نیز در پیشینه باستانی و اسلامی خویش از پیشروان بهداشت در سراسر جهان بوده است در قصر تخت جمشید هنوز بقای سیستم فاضلاب و کانالهای آن موجود است موقعی که در هیچ جای جهان به این امور توجهی نمی شد و درقوانین نوشته به تخت جمشید حمایت از زنان  باردار در نظر قرار گرفته بود . دین مبین  اسلام نیز پیام آور بهداشت برای ایرانیان بود که کثرت احادیث و روایات موجود دلیلی برآن است . در این گستره دانشمندان فراوانی تربیت و پا به عرصه وجود گذاشتند که هنوز شهره جهانی دارند . هم اکنون نیز با تلاش مسئولین نظام رشد بهداشت در جامعه قابل ملاحظه است و نسبت به کشورهای  دیگر در حال توسعه در وضعیت مناسبتری به سر می بریم اما با توجه به رشد بی رویه جمعیت مسایل جدیدی  پیش روی  بهداشت عمومی است .

 یکی از معضلات عدم توجه به اصل پیشگیری به عنوان سطح اول توسعه بهداشت می باشد که می تواند در آینده ای نه چندان دور مسایل متعددی برای بهداشت کشور ایجاد نماید . لذا برمسئولان امراست که با به کارگیری نیروی کادر  بهداشت  خصوص پرستاران در این رابطه و استفاده از وسایل ارتباط جمعی گامی  در جهت کاهش بیماریها و توسعه سطح بهداشت بردارند در بخش درمان نیز به علت سیاست های غلط و سیستم پزشک سالاری حق بسیاری از کادر درمان تضییع شده که نتایج  آن در نحوه ارائه خدمات درمانی به بیماران قابل مشاهده ای باشد امید است با سیاستهای مناسب وزارت بهداشت و مقامات عالیمرتبه نظام همچون گذشته پیشرو ارتقاء سطح بهداشت عمومی در سطح دنیا باشیم . در پایان جمعیت پرستاران روز جهانی بهداشت را به کلیه مردم به خصوص کادر بهداشت کشور تبریک می گوید و همه آحاد ملت را به بالا بردن سطح آگاهی بهداشتی عمومی و توجه به اصل پیشگیری به جای درمان دعوت می نماید .

روابط عمومی

جمعیت اسلامی پرستاران ایران

ابزار وبلاگ